💙 ČISTEJ HAJZL... 🚽

Od pustit znamená být připravený přijmout daný okamžik. Dát mu milost. Přestat jej hodnotit. A s ním nehodnotit i ty druhé kolem nás. Málokdo to dokážeme. Většina z nás spoutána pravidly strachu z toho, že pokud nebudu ta nebo ten nejlepší, dělíme proto věci na dobré a špatné. Ty dobré preferujeme a ty špatné odmítáme v domnění, že dík tomu nás budou ti druzí přeci více milovat.
Ne, nebude. A velmi dobře je to vidět na anglických překladech slova odpuštění - forgiveness. For given ess. Pro daný cyklus, pro danou podstatu. V podstatě se tímto okamžikem vždy uzavírá nějaký cyklus. A každý z nás má své neuzavřené cykly. Někde v nás visí, odebírají nám energii, brzdí náš rozvoj a konec konců ovlivňují celek, tedy i naše zdraví. Jaké jsou vaše neuzavřené cykly? Co třeba:
🍲 Materiální – začali jste s něčím, ale nedodělali jste to: nějakou věc, nějaký předmět. Ale jsou i další možnosti: úklid v domě, binec v kabelce, na pracovním stole, rozházené věci, pohozené nepotřebné předměty, nevyčištěný záchod…
💔 Emocionální – propukl ve vás hněv, ale hned jste ho potlačili, nacpali někam dovnitř, kde však zůstal. Na někoho jste se rozzlobili a zloba teď někde ve vás visí. Naštvali jste se na někoho či sami na sebe, a nezamysleli jste se nad situací, jen jste svou naštvanost či zlost „zmrazili“ a ona teď ve vás uvázla...
🧐 Myšlenkové – něco jste někomu slíbili a nesplnili to – někde to vázne. Chystali jste se do něčeho pustit, ale ani jste nezačali – vaše původní odhodlání někde visí. No, třeba jste nepoděkovali jste za něco, co pro vás někdo udělal. Dokonce i za podrazy a nepříjemnosti by měl člověk děkovat, protože jsou zdrojem poučení. Pokud je však za takové bereme...
V posledních dnech jsem byl součástí několika příběhů, které měli to samé zacyklení se = čistotu. Jejich protagonistky byly ženy, které se natolik soustředily ve svém životě na pojem čistota a to jak materiální, emocionální i myšlenková, že zapomněly sami na sebe. Na svět, na jeho nečistou realitu. A vybraly si partnery, kteří splňovaly kritéria těchto představ a ony sami se staly jejich materiálním, emocionálním a myšlenkovým stavem. Zbožštěním světla. Romantiků. Andílků. Pincezen... 👑
🧹 🧺 🧽 Zosobnily si čistotou ve všem. Chtíc, aby jim vše vydrželo navěky. Jako v romantické pohádce. A velice silně ji vyžadovaly ve svém životě od svých přátel, dětí a především partnerů. Všechny ty ženy, byly celkem 4, měly přesně stejný vzorec skonu svého vztahu. Svou zarputilou čistotou dosáhly sice vítězství a respektu, ale přitom zapomněly, že čistota vnější by měla být vyvážena i čistotou vnitřní. Podstatou vztahu totiž není mít věci uspořádané podle svého, ale MILOVAT. Pro ty s filozofickou povahou je to hezky naznačeno v bibli tady = http://www.biblenet.cz/app/bible/passage….
🏰 No a konec všech těch vztahů byl stejný. Partner, který se mohl tzv. rozkrájet, aby pro "svůj" čistý svět, který si nechal vnutit, vykonal ty hrdinské skutky čistých princezen. Zabil draka, zasadil strom a postavil hrad. Jo, a sem tam okopal i ty šípky kolem hradeb. Design či co... no a to ho stálo hodně úsilí a prostředků (i své vlastní energie). A jelikož na něj jeho žena nedávala pozor, protože žila ve fantazii svého království, soustřeďujíc se na tu vnější fasádu a slupku (image), tak u tohoto muže došlo k tomu, že zapomněla na jeho vnitřní čistotu. No a nakonec v rámci zachování plynulého toku svého vysněné království čistoty = protože tak ji to rodiče naučily, že je to dobře, špína je špatně; začala přehlížet i některé nečisté věci, které následně přispěly ke konci jejich vztahu. Všichni partneři nevydrželi. Vždy došlo v čistotě, světe div se k agresivitě slovní, pak to přešlo k násilným scénám, k neutuchajícím až psychopatickým hádkám. Rozchod a odchod od těch neuvěřitelně psychopatických jedinců byl otázkou přežití.
🆘 Lakonicky to pronesla jedna z nich: "Měla jsem oči jen proto, aby bylo všude jako v pohádce. Aby bylo bezpečno i čisto, aby byl ČISTEJ i ten hajzl (🚽). A přitom jsem si nevšimla, že vedle mě z muže mých čistých snů i díky MĚ a téhle MÉ touze zbyl čistej HAJZL.
---------------------
Jsme to my, co doháníme nás samé, ale i ty všechny kolem k tomu, co chceme. To se blbě odpouští. Následně děláváme to, že si najdeme silné muže, další rytíře, kteří by tu kletbu zlomily. Si myslíme. A svou stálou posedlostí čistotou je opět vháníme do cyklu nečistot. Vydržet ten tlak není jednoduché. Jsou to naše neukotvené a nespoutané představy, co umožňují tvořit život. Ale taky bořit. I další životy, vztah a lásku. Všechno.
🚦 A co se dá mezitím dělat pro to, aby se naše zastydlé cykly, při kterých ztrácíme svou energii zbytečně neprohlubovaly a aspoň nezvětšovaly? V čem si můžeme odpouštět? Tak, aby z nás nezbyl jen ten čistej hajzlík, ale skutečně člověk?
1️⃣ Užívám svou lidskost. Skutečná síla spočívá totiž v ovládání mého vlastního chování a emocí.
2️⃣ Přestávám se bát změn. Změny mi dodávají energii a zvýrazňují mé nejlepší vlastnosti.
3️⃣ Uvědomuji si, že to jediné, co ovlivnit mohu, jsou mé postoje k této konkrétní situaci.
4️⃣ Dělám věci, pro jejich podstatu, nikoliv pro líbivost či efekt. Není nutné se vždy za každou cenu zalíbit všem. Nebojte se vyjádřit svůj názor. Ale tak, aby byl druhými uchopitelný a respektoval je. A nesnižoval jejich důstojnost.
5️⃣ Umím se bát rozumného rizika, které umím podle svých zkušeností a dané situace zvážit a pak se následně rozhodnu. Bát se je dobrá věc. Umožní mi to uvědomit si, kde a kdo jsem.
6️⃣ Umím se učit z minulosti. Moje energie je zaměřená na přítomnost, tak co s minulými trápeními? Chyba je chybou jen tehdy, pokud se díky mému zacyklení se stále opakuje. Pak energii bere, ale nedává.
7️⃣ Zkusím se upřímně radovat a nadchnout se úspěchem. Ano, i úspěchem někoho jiného. To je zvláště dobrá úspora energie. Nevěřili byste, kolik ji ztrácíme závistí zaměřené na životy druhých.
8️⃣ Umím snést i samotu. Vím, že jako člověk dokážu být šťastný jak sám, tak i s jinými lidmi.
9️⃣ Spoléhám sám na sebe a uvědomuji si, že není pravda, že mi svět cosi dluží. Zbavuji se postupně myšlenky, že uspořádání světa nebo zaměstnavatel nebo snad partner… jsou mi čímsi zavázáni a je jejich povinností mi zajistit pohodlný život. A když chci pomoc, řeknu si.
🔟 Trpělivost. Okamžité výsledky jsou v podstatě nemožné, protože vím, že skutečná změna si žádá čas. A tak se učím mít trpělivost.
A co vy? S čím dneska usnete vy? S jakým srdcem a vědomím? Přemýšlejme o tom. A čistěme si svoje hajzlíky.

Žádné komentáře:

Okomentovat