MUŽATKY ►►►

Někdy několik skutečně se zájmem o sebe a své potřeby prožitých dnů může změnit celý váš život, respektive pohled na něj. Zatímco se úspěšné americké novinářce Joanně daří v práci, její manželství nevypadá právě růžově. Když se jí manžel přizná k obdivu k jiné, navíc stejně staré ženě, Joanně se zhroutil svět. Řeknete si klišé, které zná kolem každá druhá. Ve filmu je naštěstí její chytrý šéfredaktor, který ji pošle na to "správné" místo - do Paříže. Jistá velmi tajemná žena - Madame Simone - totiž proti všem očekáváním souhlasí s velkým článkem o ní a jejím "byznysu". Madame Simone je šarmantní a velmi zajímavá žena. Dodává bohatým klientům milé a vzdělané dívky. Nejsou to však placené prostitutky na jednu noc. Její poslání je zajímavější - dodává partnerky na úrovni a pozorné společnice, v ideálním případě rovnou i nevěsty. Její "obchod" jenom kvete. A když se v jejím domě objeví zklamaná a nešťastná pragmatická Američanka Joanna, může se začít odehrávat gender variace na novodobý Pygmalion. Madame Simone totiž dobře ví, co muže na ženách přitahuje a jak si je udržet. Třeba navždy. A co ze svého umění naučí Joannu, to už se musíte podívat sami.

Musím říct, že dívat se na tenhle film o úplňkové noci by mě nikdy ve snu nenapadlo. Ale prostě nemohl jsem spát. Je dabovaný slovensky a slovenština je stejně jako slovenské ženy prostě krásná. Proč mne však tak okouzlil? Inu po té, co jsem objevil před 15 lety jazyk vzhledu 3AXIS VISUAL Language® jsem asi neviděl podobný film, který i když je předvídatelný, je zahrán téměř geniálně tak, že se dvěma hlavním představitelkám - Jacqueline Bisset & Lindě Hamilton musím jen poklonit. Jistě filmový fanoušek najde spousty hluchých míst, někdy je to místo melodramatu spíše komedie, ale tak by se dalo otřepaně profackovat jakékoliv dílo. To, že se někdo oblékne, dobře nalíčí a chová se uvolněněji než je nastrojená společenská forma je však něco jiného. A určitě se najdou feministky, které si budou raději rvát si rodidla v potůčku v přípravě na přirozený porod nebo tančit za úplňku nahé v ženských kruzích v lese, a už i proto si myslím, že je dobře, že už u nás nejsou vlci, protože by asi umřeli sami při pohledu na tu podívanou. 

No ale zpátky k věci. Divoká přirozenost našich žen, který se všude kolem nás spouští a díky níž se i rozpadá mnoho mezilidských vztahů je umělý - uměle vytvořený byznys s námi lidmi. Divokost a přirozenost a nespoutanost - individualita a svoboda jsou dneska stejně pomalu prázdná slova jako byla kdysi komunistická propaganda. Staly se z nich jen ty bezobsažná slova. To my jim totiž nedáváme to hlavní. Obsah, sami sebe. Svým životem, svou komunikací. Ano, ani já si nemyslím, že tím, že se žena nalíčí a učeše a vezme si jiné šaty se automaticky nestane krásnou a žádoucí. To rozhodně odmítám, i když v tom oboru pracuji. Odmítám to, protože v ženě na rozdíl mnoha jiných "umělců" v oboru image ctím jejich duši. Oblečení, dress kódy a etiketu si vymyslela postupem věků mužská společenská morálka. A to proto, aby mužská společnost měla nad ženou kontrolu. Psanou černé na bílém. A tak to, v čem je film geniální je způsob jeho uchopení ŽENSKOSTI. Ukázaná forma není jen uměle nasládlá komunikace, ale to, že se zajímám o druhého, to nás dokáže sbližovat.

Ano mnohdy je to manipulace. Ženskost a její schopnost manipulace námi muži je zde podávána jako nejcennější věc, kterou většina žena zanedbala. Je to totiž pozitivní manipulace. ženy, které milují se pokouší jen muže nasměrovat dále od případných problémů. Jde ale taky o to, jak se to dělá. Většina žen dneška je totiž úplně, promiňte mi to, úplně blbá. Bojuje s muži jejich vlastními meči, v jejich brněních a štítech. Jistě, naučily jste se to milé dámy dokonale. A tak nás pomalu, ale jistě přeperete. Jste totiž silnější. Jo slyšíte dobře. Meči svých slov máte nad námi ohromnou převahu. Ale až tady na té malé kulaté zemi zbudete úplně sami zjistíte, že jste to udělali proto, že vám někdo nakukal, že meč slova je mocnější než úsměv a že bojem ukázaná síla je lepší než jemný láskyplný dotyk. Všichni sníme o trvalých vztazích a o lásce navěky. Jenomže v lásce, která má být trvalá, je nejhorší přechod od lži k pravdě. A my jsme se milí spoluobčané naučili svým vzhledem lhát. Trvale lhát a hlavně sami sobě. A uvěřili jsme tomu. To hlavní není rtěnka a ty hadry, ale sebe - vědomí toho, kdo je nosí. A ještě snad není pozdě se to znovu naučit. Tu ženskost. S láskou.
◄ MZZ

Žádné komentáře:

Okomentovat