Jak by mohla magie změnit společnost?

Je chyba se domnívat, že magie jsou jen magické praktiky, které se člověk může naučit. Abrakadabra. Jedinec s egem jako mrakodrap nemůže v podstatě nikdy pochopit kouzlo.

To jenom člověk si může dovolit pochopit pouze to, co si zároveň přiznává svým rozumem. A to, co je magické, je to coje nerozumné. Nicméně svět se skládá z obou částí. A magie je spojením obou.

Všechno, co je nepochopitelné je pro nás magické. Vždy nás obklopovalo a obklopuje, ale vždy zahrnuje v tom všeobjímajícím prostoru i nás. Otevřené dveře do prostoru mimo naše chápání, u kterých nevidíme ani vchod, ale ani východ. Nevíme, zda je magické dobré nebo špatné. A proto se magie tolik bojíme. Ano, to co se neshodne s rozumem nás mate, láká a často i provokuje. Ale vždy všeho jen s mírou!Racionální člověk dneška magii nepotřebuje. Je nezávislý a jeho život je založen na racionálních analýzách a nepotřebuje sdělovat nesdělitelné. Protože kam by nás to nakonec zavedlo v tom našem domě? Které dveře do sklepa či na půdu by si tak člověk sám v sobě otevřel?

Otevřel by v sobě totiž dveře svému duševnímu chaosu, který do té doby bezpečně odpočíval uklizen ve sklepě jeho domu. Ano, přiznejme si už konečně, že žijeme v malém stísněném obýváku a zbytek našeho domu není námi vůbec prozkoumán. Asi proto, že neumíme ocenit nepochopitelné a neuchopitelné části nás samých. A proto ji tolik potřebujeme, ale nechceme si to ani připustit a ani na to myslet.

Mrazí nás to, když poznáváme jak magie vlastně vzniká. Vzniká v nás, naším životem, našimi myšlenkami a skutky. Naším srdcem. Ano narušuje nám život. Magie způsobuje nejasnosti, zmatky a problémy. Můžeme dát, tak jako všemu, tedy i magii život, vdechnout jí to kouzlo třebas pohledem nebo slovem, ale nemůžeme se to od někoho naučit a ani se to nedá nikde koupit.

Naše důvody k životu se opírají o řád a souvislosti a zákon a pořádek. Magie je nepopírá, ale také jim nedává tu hlavní prioritu. Magie zkrátka převrací tu jednu polovinu života v druhou a zase obráceně. V nás ve světě kolem, prostě ve všem. Protože hlavní prioritou magie je život. Náš život a v naší společnosti.