MISTR

Mistr není mistrem druhých, ale sám sebe. Nemá své soukromé cíle a nemá potřebu zasahovat do děje. Neříká mi, co mám dělat. Jen mě inspiruje. Jen? Je málo nalézt odraz vlastní pravdy v očích druhého člověka? Je málo zakusit ticho bytosti, která vás dokáže přijmout takového, jaký jste?

Je možné určit cestu. Je možné vytýčit směr. Je možné rozdat úkoly a přijímat hlášení žáka. A je možné být cestou. A je možné směřovat druhé svým bytím. Je možné být svým vlastním ůkolem. To je to, co nám prospívá. Soustředění se. Klid. Mír. Duchovní sílu, někdy i blaženost. Dosahující hloubky ponoření, které jsme dosud nepoznali. Poznání bytí, které se nám otevírá ne díky někomu, ale díky tomu, že jsme.

Ideálem je duchovní společenství s Mistrem v čele. Možnost fyzické přítomnosti gurua, má dnes jen několik hledajících. Jenže Mistr přeci není jen tělo. Je to i duch. Tedy hlavně pokud nám jde o Mistrova ducha. A tak je možné sdílet přítomnost s Mistrem bez toho, že byste u něj museli být. Vyberte si někoho na koho se díváte s úctou, kdo vás inspiruje a opatřete si jeho podobu, obrázek, fotografii, sošku, či jeho symbol.  A hned máte s kým cvičit, meditovat a komunikovat, na koho se naladit a soustředit se. Tím se také ladíme na jeho sílu a vědomí, která nám pomáhá v našem úsilí.

Není tedy třeba cestovat marně po celém světě za vysněnými ideály. Honba za Guruem ve formě cestování po celém světě je zcela zbytečnou ztrátou času. Náš Mistr může být s námi v pohodlí našeho domova. Protože Mistr se získává především vlastní tvrdou duchovní prací a ne zevním hledáním a cestováním.

Vzpomínám si na své Mistry. Mou matku, která mi dala život. Mého otce, který mě učil milovat vše. Mou babičku, která mi ukázala víru v sebe. Mého dědu, který se vždy zastavil a měl pro mě chvíli své pozornosti. A mé děti, které mne učili radosti a blaženosti. A mé přátele, kteří mě pomohli, když to bylo třeba. A uvědomuji si, že s tím, jak poznávám život, že mým největším Mistrem můj partner. Ten, kdo se mnou snáší to, co je reálnou fantazií života a zároveň fantastickou realitou. Berte odkud chcete. 

To je ten Mistr, který se mnou statečně sdílí obyčejný život s jeho názory, konfrontacemi, zkušenostmi, a hlavně s naším společným duchem. Na ten se s mým Mistrem koncentrujeme nejvíce. Pokud bereme vztah dvou lidí, nejen jako vztah těla, avšak i rozumu a srdce. Našeho společného tlukotu srdce a dechu. Ten v nás žije a my žijeme v něm. S láskou. S vírou. A to, co se nedaří jednomu, jde dvěma lidem snáze. Říká se, že: "Ve dvou se to lépe táhne". Pak možná konečně pochopíme i smysl tohoto výroku: "Kdekoliv se shromáždí dva ve Jménu Mém, Já Jsem uprostřed nich".

Je skutečně velká škoda, že se této možnosti tak málo využívá. Stojí to za to. Věřte si.

hudba k článku: http://youtu.be/ohn702ADqF8