Před stavy

Lidské představy jsou to, co dělá nám lidem problémy. Když nebudeme mít představy, nebudeme mít problémy, protože budeme brát jen to, co je. Tak, jak to je. Tady a teď. A na tom je založená celá současná konzumní společnost. Nutí nás nepřemýšlet o tom, co chceme. Co chtějí naše představy. Co chceme my? Nutí nás brát jen to, co je nám předkládáno! A přebíráme až přebereme.

To není špatně ani dobře. Ale my jsme ti, kdo se rozhodují. Otázkou je víme-li s čí pomocí se vlastně rozhodujeme. A proč. Pro co? Pro naše představy, opravdu naše vlastní nebo ty, které jsme jen přejali od druhých? Od lidí z našich rodin, z bulváru, z pořadu VIP, z kolektivu v práci? A když nad tím budeme přemýšlet záhy zjistíme, že zhruba 80% toho, co jsme tvoříme na základě představ těch druhých. Žijeme ne "second life", ale "second hand life". My tvoříme svůj život. Tak ho tak i žijme! Tedy i v tom, co tvoří naše představy.

Ale i pak budeme stejně postrádat lásku, protože láska je nalézání naší představy v lidech, kteří takovou lásku nemají. Jděme hledat. Ne v představách! V srdcích lidí. A, když už se prosím vás rozhodneme, pak hledejme s láskou a se SVOJÍ představou. Jinak najdeme vždy jen to, co se bude líbit těm, od nichž jsme svou představu získali.


Michal Zachar