Úloha vkusu aneb mohu být sám sobě stylistou?

Vkus. Odkud pochází? Dobrý vkus musí být nejen vnitřně čistý, ale též vhodný navenek. - Jorge Augustín Nicolás Ruiz de Santayana


Kola módy se stále točí a obchodníci a návrháři v každém okamžiku předkládají další širokou nabídku. A v tom si vybrat hraje pak náš osobní vkus podstatnou roli. Samozřejmě nás může zmást chuť se přiblížit trendům, ale znáte to sami. Nejdříve trendy, trendy a pak to všechno končí v skříni tam vzadu dole na té hromádce odložeností.

Náš vkus je náš, osobní význam, který dáváme všem těm cetkám a hadříkům, do kterých se balíme. A rozvíjet dobrý vkus zanmená učit se umění, jak smířit to, co nás přitahuje, s tím, co se dle stylingových pravidel hodí k našemu typu postavy, k jeho převažujícím prvkům, ale i našemu věku a k dané příležitosti.

Vkus je vlastně vyjádřená harmonie mezi naším chtěním vyjádřeným souhrou barev, vzorů a tkanin. žena o které tvrdíme, že je vkusná dokáže vystihnout toto vše vyváženou kombinací, v níž se především ona sama cítí harmonicky a přitom vypadá naprosto přirozeně. Drží s módou krok, avšak není její otrokem a pokouší se využívat módní trendy svým vlastním originálním způsobem. No komu není tento smysl vrozen, může jej natrénovat. Cvikem a tréninkem lze dosáhnout úplně stejného neotřelého účinku aniž by člověk musel vystudovat oděvní návrhářství.

Vkus se dále formuje vnějšími vlivy. Znalost toho, co se k jaké příležitosti hodí je dílem rodičů, knih, náhody, kamarádek, školy, prostě života. Kontakt s hudbou, uměním a okolním světem je to co v nás probouzí naše smysly a dělá nás citlivějším vůči sobě i světu. Osobně měl jsem štěstí na to, že má babička i maminka, i když konzervativní se rády oblékaly hezky a čistě. Nápaditě a kreativně. Od nich jsem pochopil, jak důležité je umět pozorovat. Jednak druhé a pak sebe. Vybrušovat vkus tím, že umím pozorovat své tělo, svou tvář a tím následně pochopit, co že my opravdu sluší. K dobrému vkusu patří naučit se, jak zdůraznit to, čím jste výrazná a jak odpoutat oči od všeho nedokonalého. Jak využít barvy, střih a látku k obrazu svému. Ten, kdo chce využít jenslužbu stylisty, může zde, kdo se chce stylu učit, může zde. Pokud by byl snad někdo, kdo se chce nejen naučit se správně oblékat, ale ještě navíc svému projevu i porozumět, ať projde individuálními konzultacemi 3axis look.

Když se seznámíte s těmito základy, stane se z vkusu instinkt. Ta souhra rytmu a melodie, tvořící z nás to, co už dávno jsme, jedinečné a krásné lidské bytosti. Až objevíte v oblékání styl, co ladí s vaší postavou a vyjadřuje vaši kreativitu, začnete se v šatech cítit poholdněji a jistěji.

Ať už stojíte zrovna před otázkou, zda tyto červené šaty vypadají hloupě nebo exoticky a nebo zda jste v těch hranatých dřevácích skutečně svá, sebejistota vědomí vašeho stylu vám vždy umožní rozhodnout se způsobem, který bude poctivě a krásně odrážet - odrážet k naším očím to, kdo a co jste.

Každá živá duše vítá všechno, s čím si ví rady; to ostatní ignoruje nebo popírá. (Dialogues in Limbo, 3.) - Jorge Augustín Nicolás Ruiz de Santayana


autor. Michal Zachar s použitím knihy Tajemná řeč módy, Toby Fischerová Mirkinová

Žádné komentáře:

Okomentovat